Udar mózgu jest incydentem naczyniowym spowodowanym zaburzeniem dopływu krwi do mózgu wynikającym z zatkania tętnicy (udar niedokrwienny, zawał mózgu), lub pęknięcia naczynia (udar krwotoczny, wylew).
Rehabilitacja po udarze mózgu poprzedzona dokładnym badaniem możliwości funkcjonalnych pacjenta prowadzona jest w oparciu o metodę NDT Bobath dla dorosłych.
Stosujemy także techniki metody PNF, neuromobilizacje, a dla utrwalenia efektów terapii – aplikację plastrów kinesiology taping.
Celem prowadzonej rehabilitacji po udarze mózgu jest:
- leczenie zaburzeń napięcia mięśniowego (zwiększenie obniżonego napięcia, redukcja napięcia spastycznego, zmniejszanie utrwalonych przykurczów w stawach)
- leczenie zaburzeń czucia powierzchownego i głębokiego
- maksymalne odzyskanie utraconych funkcji ruchowych i zapobieganie nieprawidłowym mechanizmom kompensacyjnym
- nauka chodzenia
- dopasowanie sprzętu pomocniczego
W naszym Gabinecie zajmujemy się pacjentami w każdym etapie leczenia po udarze mózgu:
- rehabilitacja wczesna na etapie leczenia szpitalnego i poszpitalnego to terapia pielęgnacyjna, nauka podstawowej mobilności w obrębie łóżka, nauka zmian pozycji, stopniowej pionizacji. Nieodłącznym elementem naszych działań jest udzielanie porad rodzinie pacjenta w zakresie aranżacji otoczenia pacjenta, pozycji ułożeniowych, pomocy w wykonywaniu czynności codziennych (spożywanie posiłków, toaleta, itp.).
- rehabilitacja późna ma na celu odzyskanie utraconych funkcji ruchowych, naukę poruszania się i samoobsługi, naukę prawidłowego wzorca chodu, poprawę równowagi. W przypadku istniejących zmian strukturalnych w pierwszej kolejności zmniejsza się przykurcze mięśniowe i ograniczenia ruchomości stawów.
Rehabilitację po udarze mózgu możemy prowadzić także w domu pacjenta, w znanym mu otoczeniu. Sprzyja to lepszemu samopoczuciu w trakcie terapii a także pozwala na stały kontakt z rodziną/opiekunami pacjenta.